Haber

Özgür Özel: “Bugün neden çadır yok derseniz 2018’den beri Soylu’ya bağlı olan Afad’ın gevşekliğinden. İki buçuk yıl, Kızılay’dan bile bir çadır…

CHP Küme Başkan Yardımcısı Özgür Özel, “En çok talep hala çadır… Bugün neden çadır yok derseniz 2018’den beri Süleyman Soylu’ya bağlı bir kurum olarak çalışan AFAD’ın gevşekliğindendir.” 2 buçuk yıl Kızılaydan Çadır bile almamışlar son raporlarında 100 binden az çadırları var 100 bin çadırla bu felakete yakalandılar haberi yok 110 bin çadırla dedi.

CHP Küme Başkan Yardımcısı Özgür Özel, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

2014 Yerel Seçimlerinde Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğu dönemde kentsel dönüşüm konusunda çalıştığını belirten Özel, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın anısına, “Kentte sorun ve tartışma nedir? soru kentsel dönüşüm ayıptır demek bizim işimiz Dikmen Vadisi, Portakal Çiçeği Vadisi… Murat Karayalçın… Murat Karayalçın ben belediye başkan adayı iken kentsel dönüşümle ilgili çalışıyordu, ben nasıl yapacağım dedi, ‘Dikmen Vadisi’ne git, Portakal Çiçeği Vadisi, Özgür’ dedi canım, ‘ne yapacağım’ dedim, ‘Kapıyı çalacaksın, nasıl dönüştürdüler’ diyeceksin. dönüşüm?’

Özel, CHP’nin gerek Genel Seçim ve Yerel Seçimlerde gerekse CHP’nin Parti Programı’nda kentsel dönüşüme bakış açısını aktardı. BEN

Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerle ilgili yaptığı açıklamada, “Bu, dünyanın en büyük sarsıntılarından biridir” dedi. Oluşan depremler bu yerkürenindir.Dünyadaki en büyük sarsıntıdır diyor.Marmara Denizi dünyanın içinden geçtiği bir depremin eseridir. Tüm bu cehalet ve bunu canlı yapma cesaretini ancak Süleyman Soylu’da birleştirebilirsiniz” dedi.

Konuşmasından satır başları şöyle:

“TELE1 ÇALIŞANLARINA, GAZETECİLERİNE VE YÖNETİCİLERİNE DAYANIŞMA DUYGULARIMIZI YENİDEN İFADE EDERİM: Bugün sesimizi duyurmak isteyen bir kanalın ekranı siyah. TELE1 kanalı bugün RTÜK’ün verdiği 3 günlük kapatma cezası nedeniyle sesimizi duyuramıyor. Bunu AKP’nin kendisini desteklemeyen medyayı susturmak için her yolu kullandığının ve bu intikamcı tavrını böyle zamanlarda bile nasıl sürdürdüğünün bir göstergesi olarak görüyoruz. TELE1 çalışanları, gazetecileri ve yöneticileriyle dayanışma duygularımızı bir kez daha ifade ediyorum.

GENEL BAŞKANIMIZ KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇADIRINA GİRDİ: Genel Başkanımız dün diğer belediye başkanlarımız, parti yöneticilerimiz ve milletvekillerimizle birlikte deprem bölgesindeydi. Birçok hizmet veren belediyemizin uyum merkezlerini, hizmet alanlarını ve çadır kentlerini ziyaret etti. Vatandaşların dertlerini dinledi, belediyelerden bilgi aldı. Biz ayrılmayınca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çadırına girdi. Orada Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin liderini, yöneticilerini ve çalışanlarını takdir etti. Onlara teşekkür etti. Gerçekten de bu. Bunu ilk günden beri sahada görüyoruz.

ÜLKE CUMHURBAŞKANI BUNU YAPMAYACAKTIR: Samandağ’a gittiğimizde Uşak Belediyesi’ni gördük hatta belediye çalışanları ile görüştük. Ayrıca bize sıcak yemek ikram ettiler. Yaptıklarını anlattılar. Kimseye hakaret etmeyelim dedik. Ancak dönüşte Manisa’nın komşusu olan Uşak’a gitmeyi kabul ettik ve yaptıklarınızdan dolayı Belediye Başkanı Mehmet Çakın Bey’e teşekkür etmek istedik. Ben de telefonla görüştüm Sayın Genelkurmay Başkanı Ali Bey ile de sahadaki gerekliliği görüştük. Ayrımcılık yapmamalı veya ayrımcılık yapmamalıyız. Sadece CHP’li belediyeler çalışmıyor. Tabii İstanbul, Ankara, İzmir… 11 büyükşehir belediyesinin gücünü görünce tabii CHP’li belediyeler öne çıkıyor, yeterli uyum içindeler ama Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bir şeyler yapıyorsa değerlidir. Genel Liderimizi tebrik etmek ve diğer belediyeleri ayırmadan yaklaşım sergilemek. Ülkenin Cumhurbaşkanı bunu yapmaz.

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KEMAL BEY’İN TEBRİK VE TEŞEKKÜR ETTİĞİ TÜRKİYE’NİN YAKLAŞIMINA İHTİYACIMIZ VAR: 20 yıldır ülkenin başında olan Recep Tayyip Erdoğan, işine gelince 84 milyon diyor. Onları görmezden geliyor. Yaptıkları bir hizmet çok görünürse bazı kamu kurumları tarafından yapılıyor diyor. Ama belediyelerimizden, belediye başkanlarımızdan bahsetmiyor. Türkiye’de böyle bir yaklaşıma değil, dün Sayın Kemal’in (Kemal Kılıçdaroğlu) Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni tebrik edip teşekkür ettiği bir yaklaşıma ihtiyacımız var. Bunu tüm vatandaşlarımızın takdirine sunuyoruz.

SİYASİ FİNANSMANIN HAKKI YÖNETMEYEN BU YAKLAŞIMIN ÜLKEYİ EŞİT YÖNETMEYECEĞİ AÇIĞINDAN AÇIKTIR: Bu anlayış Türkiye’yi taşıyamaz. O yüzden bu anlayış tek adam, tek parti rejimidir. Valiler, il başkanı; Kaymakamı kaymakam olarak gören bu anlayıştan kurtulmadan ekonomik şokun yol açtığı çöküşten kolay kolay kurtulamayız. Kendi siyasi başarısı için reddeden, küçümseyen, hakkından taviz vermeyen bu anlayışın ülkeyi adil yönetemediği açıktır. Ülkedeki çöküntüyü, eğitimdeki yıkımı, beyin sarsıntısındaki yıkımı ortadan kaldırarak ülkeyi adaletle yönetecek, yıkılmaz bir Türkiye inşa edecek bir anlayışa ihtiyaç var. Yaparsa seçmeni kendine çeker. En geç 18 Haziran’a kadar…

Borsada soyulanları, hatta depremzedeleri soyanları izlediler: Defter ve not açıp milleti tehdit etmeye kalktılar. Twitter’ı kapattılar ve enkaz altında kalanların imdat çığlıklarını durdurdular. Hatta borsadaki soygunu izleyip depremzedeleri soydular. Ormanlık alanları otel ve alışveriş merkezi haline getirdiler. Cengiz’e 3 milyar teşvik verdiler. Ancak bir gün önce AFAD’a 3 milyar bağış yapıyordu çünkü benim çok param vardı. Dün gece AFAD’a ne verdiyse ertesi gün teşvik olarak geri verdiler. Depremzedenin evlat edinme ile evlenebileceğine dair fetva verdiler. Mimarlık fakültesine ilahiyatçı bir dekan atadılar. Giriş haberini deprem çadırında yaptılar. Düzce Deprem Etki Analizi Raporunu dezenformasyon bültenine koyup kendi raporlarını yalanladılar.

BAŞKAN MECLİS YETKİLİLERİNİ TALEP EDERKEN VE MECLİSİ ÇALIŞTIRMAZKEN ARKADAN TEHLİKE: Bu noktada başka bir şey yapmaya çalışıyorlar. Ali Becerili Başarır (CHP Mersin Milletvekili) ve Lütfü Türkkan’ın (İYİ Parti Kocaeli Milletvekili) dokunulmazlıklarının kaldırılması için 1 Mart 2023’te mecliste savunma yapmasını söylüyorlar. Bu Meclis, ülke işgal altındayken çalıştı. Polatlı’dan top sesleri gelirken çalıştı. Pandemide kendi canını hiçe sayarak çalıştı. Bu süreçte deprem oldu, çalışmayalım dediler. Enkaz altında vekillerimiz var dediler. Milletvekillerimiz sahada olduklarını söylediler. Bizimki sahada. 3 haftadır bu Meclis’te uzlaşı olduğunu söylememize rağmen bu geçen haftaki taleple yetindi, resmen açılıp kapandı. Ama OHAL ilan edilince ve Cumhurbaşkanı Meclis’in yetkilerini alıp Meclis’i yönetmediğinde sırta bir hançer saplanıyor. yoksa aklına gelen bu mu? Savunma yapmayacağız, hükümsüzdür dedik. Bize ne, ama aklımıza gelen bu mu? Halk enkaz altında.

MİLLETVEKİLİ SALLAMANIN KALMASINI BEKLİYOR. VEKİLİN CEZASIZLIĞINI KALDIRMAKLA MEŞGUL: Ali Mahir Başarır, Hatay’da… Samandağ’da 14 gün, 12 gün şahit oldum; Kendi ilinde depremzedelerle iki üç gün geçirdi. Biz görevlendirdik. Orada çalışıyorlar. Enkaz altında hayat kurtarmaya çalışan milletvekilinin dokunulmazlığını kaldırmaya çalışıyor. Milletvekili enkazın kaldırılmasını bekliyor. Milletvekilinin dokunulmazlığını kaldırmakla meşgul. Bugünden yazıyor. Bekle kardeş. Gelme zamanı, kahretsin. Hala deprem öncesi o eski hesaplardalar. Nasıl ki 15 Temmuz gecesi biz sığınaktayken ‘Meclisimiz buradan daha güçlü çıkacak’ diyerek canımızı kurtardıktan sonra Meclis’i zayıflatan, yetkilerini elinden alan bir anayasa yaptıkları gibi. Aynı mantık.

KONUYA SİYASİ AT GÖZLÜĞÜYLE BAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’A KARŞI 360 DERECE KRİZ YÖNETİMİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ: Bir yandan bizi görmemeye çalışan, soruna siyasi at gözlüğü ile bakan Recep Tayyip Erdoğan’a karşı 360 derece krizi yönetmeye çalışıyoruz. Herkesi ortak olarak görüyoruz. Herkesle bilgi paylaşıyoruz. Halkın bütün imkanlarını seferber etmeye çalışıyoruz. Belediyelerimizi tüm imkanlarımızla ve yeterli niyetimizle bölge ve insanımızın ihtiyacına açmanın gayreti içindeyiz. CHP olarak bunu yapmaya devam edeceğiz. Biri bizi görünmez yapsın ya da dokunulmazlığı kaldırmakla meşgul olsun Cengiz; Millet ister depremzedelere hayat kurtarsın diye para bağışlıyor, ister ertesi gün teşvik için verdiği parayı geri veriyor, ister can derdindeyken o kötülükleri yapıyor, güzellikten, doğruluktan, dürüstlükten ayrılmayacağız. .

İSTANBUL DEPREMİNDEN SONRA EN BÜYÜKÜNÜ SİZİ KURDUĞUNUZU ALLAH UNUTSUN. BUNU YAPMAYIN : Şentop diyor ki, ‘İlim, akıl…’ Şentop Bey’e bunu söylemeli. İyi diyorsun ama bunun olması için 43, 44 bin kişi mi ölmemiz, gerçekte 50, 60 bin kişi mi kaybetmemiz gerekiyordu? Binlerce insan uzuvlarını kaybetmek, kolsuz ve bacaksız mı kalmak zorunda kaldı? ‘Araştırma Kurulu kuralım’ diyorsunuz. Biliyorsunuz muhalefet bunu hep istiyor, iktidar hep reddediyor. Ersin, Gaziantep’te biri ağabeyimin karnına 10 kez bıçak saplayınca, 11’inde reddedilen sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önleme kurulu kuruldu. Üçüncü kez deprem komisyonu kuruldu. Sonuncusunun raporunu 5 Ekim 2021’de Genel Kurul’da görüştük. Bu tür tuğla benzeri raporlar bu Meclis tarafından çıkarılıyor, konuşuluyor ve tüm kamu kurumlarına gönderiliyor. Sorun şu ki bilim adamları, uzmanlar ve muhalefet bu kurullara katkı sağlıyor, yapılması gerekeni yazıyor ama yürütme gereğini yapmıyor. Şimdi bir tane daha yapalım… Allah korusun, İstanbul depreminden sonra en büyüğünü yapacaksın. Bunu yapma. Dinle gününde söylenenleri Şentop Bey.

DOĞU ANADOLU FAY HAREKETLERİ OLDUĞUNDA BUNLAR KALMAZ DEDİK. BU KURULDA SIRASI BEKLENİYOR: 2020 yılında bir fay kanunu verip 18 il sayıyoruz ve faylar üzerine kurulmuş 80 ilçe var diyoruz mesela bunlardan biri Gaziantep’te İslahiye ve Nurdağı. Doğu Anadolu Fayı hareket edince yaşayamazlar dedik. Bu tahtada sırasını bekliyor. Sayın Şentop… Bir gün Müzeyyen Şevkin (CHP Adana Milletvekili) ‘Sayın Cumhurbaşkanı bizim komisyonda bekleyen kanunun kapağını açmıyorlar, aramıyorlar’ dedi. Tüzük 37’ye göre fay kanununu gündeme getirebilirim’ dedi. getirelim dedim. Bu Müzeyyen Hanım’ın 37. Tüzüğüdür. Sonuç AKP, MHP oyu ile reddetti. Şimdi ‘CHP de öneride bulunsun…’ CHP daha ne yapsın? Ortada kendini parçalayacak mı? 80 ilçe 18 il sayıyor ve Doğu Anadolu Fayı harekete geçerse çalışmaz fay kanunu çıkaralım bu illerde fay üzerindeki yerleşimleri kenara taşıyalım diyor. Bunu da söylemiyor. Jeologlar söylüyor. AKP, MHP’nin kusurun üzerine oturması gerektiğini söylüyor. Ne yapacağız. ‘CHP’nin de yapıcı öneriler getirmesi gerekiyor.’

EŞLEŞECEK HİÇBİR DEVLET YOKTU. DAHA NE KADAR KAOS OLACAK: Süleyman Bey, ‘Türkiye uzun süredir bu hazırlıkları yapmasaydı büyük bir kaosla karşı karşıya kalacaktık.’ Süleyman Bey bundan sonra ne olacak? İlk üç gün devlet yok. Dün Elbistan’dan ihraç edilen arkadaşım bana ‘Vatandaş diyor ki ilk üç gün devlet yoktu, yavaş yavaş ortaya çıktı, şimdi var’ dedi. İlk üç gün devlet yok. Ne kurtaracaksanız ilk üç gün kurtaracaksınız sonra mucize diyoruz hiçbirimiz göz yaşlarımızı tutamıyoruz. Kaos olmasaydı 43 bin değil, tahminen 23 bin insanı kurtaracaktık. Karayollarında kaos vardı, şehrin girişinde, şehir içinde kaos vardı, enkaz başında kaos vardı, bir yerde operatör vardı, dozer yoktu, bir yerde dozer vardı ve operatör yoktu. Onlara denk bir devlet yoktu. Daha ne kaosu olacak?

BU CAHİLLİĞİ TEK BİR SÜLEYMAN SOYLU’DA BİRLEŞTİREBİLİRSİNİZ, CANLI YAYINDA O KADAR CESUR EDİLEBİLİR: Devam ediyor, ‘Asrın depremi dedik, yanlış dedik, dünyanın en büyük felaketi…’ Bu cehaletin boyutu, burada söylenecek başka bir şey yok. Bu depremin ardından tüm dünya ve Türkiye, Japonya’da ve tüm dünyada yaşanan sarsıntıların nasıl hasarsız ve düşük hasarla yaşanır hale geldiğini konuşuyor. ‘Asır değil, yeryüzü…’ der, toprak deyince tam bir cehalettir. Akarsularımızın, yaylalarımızın, dağlarımızın, ovalarımızın içinde oluştuğu sarsıntılar, bu yeryüzünün sarsıntılarıdır. Dünyanın en büyük şoku olduğunu söylüyor. Marmara Denizi, yeryüzünün içinden geçtiği bir depremin eseridir. Bu kadar cahilliği ve bu kadar cüretkarlığı bir Süleyman Soylu’da canlı canlı birleştirebilirsiniz.

MÜSLÜMAN ÖLMEK KURALI VAR MI ağabey: Bugün Adıyaman’da bu kez ‘Halkımızı kaybettik ama biz Müslümanız.’ Müslüman ölecek diye bir kural var mı kardeşim? Adıyaman’ı Japonlara verin. Bir Japon ölmez. Adıyaman’da Müslümanların ölümü İslam yüzünden değil, seçtikleri yöneticilerin beceriksizliğindendir. Ya da böyle bir şey olabilir mi? Müslümanız, sabredeceğiz… Hayır, biz Müslümanız, Hristiyan, Yahudi, doğru olarak yaşamaya hakkımız var, bilime değer veren bir yönetici seçeceğiz, en iyi mimarı seçeceğiz, atayanı değil. mimarlık fakültesi dekanı bir ilahiyatçı, yetiştirdiği öğrenciler yıkılmaz binalar yapacak.

ÇOK ŞÜPHE: Çevre Bakanı büyük şüphe yarattı. Bunu düzeltebilmeniz için samimiyetle soruyorum. Bunun böyle olup olmadığını merak ediyorum. Çıktı, afet evlerinin sayısını verdi. ‘Kahta’ya 297, Birecik’e 534, Afşin’e 501 afet evi yapacağız…’ dedi. Rakamlara bakıyorsunuz ihtiyaca göre belirleniyor, düşünün 297, 531… Baktık, yapılan iller de var. depremden nispeten daha az etkilenir. Yıkılmayan iller de var. Ardından aynı bakanlığın TOKİ’nin Eylül ayında açıkladığı tarihin en büyük toplu konut projelerine ilişkin listelerine göz attık, karşılaştırdık. Eylül’de Kahta’da 300 sosyal konut dedi, dün 297 afet konutu yapacağını söyledi. Eylül’de Birecik’te 500 dedi, dün 534 afet evi yapacağım dedi. Afşin’de Eylül’de 500 sosyal konut dedi, dün 501 deprem konutu dedi. Bir fazla, üç eksik, 4 fazla ile bire bir liste. Şüphe şu ki TOKİ’nin yapacağı sosyal konutları eylül ayında afet konutuna biz bir an önce başladık diye mi çevirdiniz? Eğer öyleyse, insanlara bildirin. Değilse bakandan bir açıklama bekliyoruz; Kahta’da yapacağımız 300 sosyal konutun yanı sıra 297 afet konutu, Birecik’te 500 sosyal konuta ek 534 ve Afşin’de 500 sosyal konuta ek 501 afet konutu tamam. Ama çok şüpheli.

MUHTAR AK PARTİ PARTİDİR: Afet ve krizi yönetmek yerine algıyı yönetmek isteyenler kentsel dönüşüm tartışması ve laf kullanımı üzerinden muhalefeti ve CHP’yi suçlamayı tercih ettiler. Bu büyük bir kelime. Hatay’da biz yaptık, başvurular yapıldı, Danıştay iptal etti diyorlar. Başvuranlarda CHP zihniyeti vardı… Mahalle derneği mahalle muhtarı oldu. Muhtar Bey de AK Parti üyesiydi. Yani hem yerelde hem de Danıştay’da kentsel dönüşümü iptal eden, Danıştay yüzünden iptal eden belgeleri kafanıza takamazsınız. Hangi kriterlere göre yaptın diyor. Vatandaş mağdur olacağım diyor evraklara bakamıyorum iptal ediyor. CHP’liler yaptıklarını söylediler. Mahalle Derneği. Sonra mahalleden bir çok kişi çıkıp dava açtı. Bunlardan biri de AK Parti muhtarıydı.

VATANDAŞLAR OLMADAN, HENGAME ÇIKIŞLAR OLMADAN KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILMAZ’ DEDİ. KULAKIMDAKİ KÜPELER: Kentsel dönüşümde sorun ve tartışma nedir? Soru şu ki; Kentsel dönüşüm ayıptır demek bizim işimiz. Neden bizim işimiz? Dikmen Vadisi, Portakal Çiçeği Vadisi… Murat Karayalçın… Murat Karayalçın, ben belediye başkan adayıyken kentsel dönüşümle ilgili çalışıyordum, nasıl yapacağım dedim, ‘Dikmen Vadisi’ne git, Portakal Çiçeği Vadisi, özgürlüğüm’ dedi. . Ben ne yapacağım dedim. ‘Kapıyı çalacaksın, nasıl dönüştüler’ diyeceksin. Vatandaş memnun olmazsa kentsel dönüşüm yapılmaz, kavga çıkar’ dedi. Kulağımda bir küpe. Bu işi başlatan biziz ve en iyi yapan biziz. Ancak bizim bakış açımızı merak edenler seçim beyannamemizi ve partimizin programını veya 2018 Genel ve 2019 Yerel Seçimlerindeki beyannamelerimizi açıp okuyacaklar. Kentsel dönüşümün öyle güzel bir tanımını okuyacaksınız ki, rant esaslı değil, kar için büyük projelere yönelmeyecek, yerel yönetimlere dönüşüme ayırma yetkisi verecek ve Bu projelere tahsis edilen kaynakların sarsıntı riskini ortadan kaldırmak için uygulanacak projelerin güçlendirilmesi, halkımın karar alma süreçlerine tam olarak katılması, Yerinde dönüşüme öncelik verecek bir kentsel dönüşüm diyoruz ve tarif ediyoruz, yerinden edilmenin kaçınılmaz olduğu durumlarda kayıpları telafi edecek finansal sistemler geliştirmek, başta İstanbul olmak üzere doğal afet riskinin yüksek olduğu yerlerde güçlendirme ve inşaat projelerini dahil etmek.

TEKRAR GİT VE YAN ÜSTÜNE OTUR. BU ÖNCEDEN KENAR OLDU. BUNLAR HARİKA: Neye itiraz ediyoruz? Örneğin Fikirtepe’deki öngörüsüzlük, Okmeydanı’nda, Beykoz Tokatköy’de, Tozkoparan’da vatandaşa doğru anlatılmamanın, onları memnun etmemenin, rızası olmadan hareket etmenin yarattığı kargaşa ve kaos. Murat Karayalçın’ın dediği gibi ‘Kapıyı çal, nasıl yaptığımı anla’. Rızası ile yaptım, hakkını gasp etmeden yaptım’ diyor. Mesela Sulukule’deki bu büyük tartışmanın neden çıktığını hiç merak ettiniz mi? İzledik, polis, polis… Adamın eli mazottu, kendimi yakardım, çocuğumu yakardım… Bu adam nasıl bu kadar kontrolden çıktı? Çatıya çıkıp kendimi atacağım diyor. Çünkü Sulukule’nin şehrin en uzak üç mahallesine gidip orada oturun diyorsunuz. Bu şehre geldiğinizde buranın berbat bir yerde olduğunu söylüyorsunuz. Bu berbat yerden çok çektin ama şimdi burası güzel bir yer olacak, kiranı ben alacağım, yine berbat bir yere gideceksin. Sulukule’nin itirazı budur, kavga ettiğiniz onca yerel yönetimlerin, mahalleliyi ikna edemediğiniz kargaşanın sebebi budur. Çünkü onların bir bakış açısı var, burası çok değerli hale geldi, burası işgalci, burada gecekondu var ya da eski mahalleden. Ucuza aldım. Gitmesine izin ver ve tekrar yan tarafa otur. Burası eskiden sınırdı. Bunlar kenara layık. Büyük insanlar, parası olanlar burayı hak ediyor. Burada bir yuva verirsem, bu zavallı Roman 6 milyonluk evde ne yapıyor? Roman’ı hak etmiyor. Düne kadar şehir dışında yaşayanlar bu tür zenginliklerden yararlanabilecek mi? Serveti kim alıyorsa projeyi yapan müteahhit olsun. Zevki kim sürüyorsa, parayı basan zenginler sürsün. Buna itiraz ettik.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMADAN YAPILDIĞINDA ANALİZİ KOLAY: “O zaman sen olsaydın…” Biz yaptık. İstanbul Büyükşehir KİPTAŞ… 700 bin kişinin yaşadığı 192 bin bağımsız bölüm yenileniyor. Sorun ne? Problem şu; kentsel dönüşümde birileri için kaynak bulmanız gerekiyor. Kime? Müteahhidi de kurtaracaksın. KİPTAŞ’ta neden sorun yok? Çünkü maliyetine kentsel dönüşüm diye bir sloganı var. İnşaat maliyeti ne olursa olsun. Yüklenici yok. KIPTAŞ sizin için yapıyor. Bir TL de para kazandırmıyor. Nasıl formül? Kentsel dönüşümde müteahhitsiz hayat çok keyifli. CHP yaptı. Bir müteahhit varsa, onun için bir şeyler yaratmalısın. İki katını ödeyeceksiniz. Suzan Milletvekilimiz (CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin) beni bir enkaza götürdü, İskenderun’da yan taraftaki bakkal anlatıyor. Müteahhit beyefendinin iki katına ihtiyacı var. Birlikte İskenderun Belediyesi’ne gittiler ve onlardan da bir şeyler istediler. Veremedikleri için kentsel dönüşüme giremediler, pazarlık ettiler, enkaz altına girdiler. Anlıyor musunuz? Kentsel dönüşüm rantsız yapıldığında çözüm kolay. Onun için İBB’nin, CHP’nin, KİPTAŞ’ın başında nitelikli bürokratlar varsa, ben müteahhiti zengin etmeyen değil, vatandaşı sağlam yuva yapanın memuruysam çareyi ben bulurum.

AFAD ÖZEL HESABI, 2009’DAN SONRA 14 YILLIK BU RAPOR BİR KEZ YAYINLANMIŞTIR: AFAD, Kamu İhale Kanunu’ndan muaftır. AFAD, Kamu Mali Yönetimi Kanunundan muaftır. Sayıştay yüzeysel bir kontrol yapabilir. AFAD Sayıştayı ve özel denetçileri tarafından AFAD Özel Hesaplarına ilişkin rapor yayımlanacak. AFAD 2009 kanunu ile kurulmuştur. Kamu İhale Kanunu ve Kamu Mali Yönetimi Kanunu dışında Sayıştay da, denetçi de yüzeysel ama özel hesaplarını inceleyip raporlayacaklar. AFAD özel hesabı, 2009’dan bu yana 14 yıl geçti. Bu rapor bir kez yayınlandı. Bu nasıl çalışacak?

99 YILINDA YAPILAN DEPREM YARDIM HESAPLARININ HARCAMALARININ KAMU TARAFINDAN İZLENMESİ SAĞLANARAK UYGULAMADA ŞEFFAFLIK SAĞLANMIŞTIR: Geçenlerde Ankara Milletvekilimiz çıkıp buradan duyurdu; “Özellikle Başkan Yardımcısı’nın AFAD lideri olduğu dönemde Erdoğan’ın ikinci kontrolsüz hesap alanı, Erdoğan’ın ikinci örtülü ödeneği olarak kullanıldı.” Çünkü AFAD’da kanun yok, gösteriş için kanun yapmışlar, bunun dışında yüzeysel bir denetim yok. Şimdi 115 milyar lira para geldi. Millet deprem için verdi, ‘AFAD’a koyduk, oradan da harcayacağız, hep böyle yapılıyor.’ Her zaman böyle yapılmaz. 576 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile deprem için toplanan yerli ve yabancı yardımlar TC Ziraat Bankası’nda açılacak merkezi bir hesaba kaydedilecek ve oluşturulan krize uyum kurulu kararı ile öncelikli olarak gıda için kullanılacak. , depremzedelerin giyim, barınma, çadır ve her türlü ihtiyaçları; Bakanlık ve maliye müfettişleri ile banka yeminli murakıplarının, Başbakan onayı ile oluşturulacak komisyon tarafından üçer aylık dönemler itibarıyla denetlenmesine ve para olup olmadığına bakılmaksızın raporların Resmi Gazete’de yayımlanmasına karar verildi. amacına uygun olarak kullanılır. Bu çerçevede, 1999 yılında deprem yardım hesaplarının harcamalarının tüm kamuoyu tarafından izlenmesi sağlanarak uygulamada şeffaflık sağlanmıştır.

BU GÜNLERDE TOPLANAN PARALAR HAKKINDA TESADÜFİ BİR ŞÜPHE VAR MI: 24 yıl önce bir koalisyon hükümeti, ‘Ziraat Bankası’na koyun, yeminli müfettişler üç ayda bir rapor verecek, oda Resmi Gazete’ye çıksın, herkes incelesin’ dedi. O günlerde toplanan paralarda şüphe var mı? AFAD’a koy, gerisini sorma. 115 milyar lira koydular oraya. Benzer bir örnekle, AFAD bünyesinde depremle ilgili harcamaların muhalefet temsilcilerinin de bulunabileceği bağımsız bir kurul tarafından yönetilmesi, deprem hesaplarının Sayıştay veya bağımsız kontrol şirketlerine sürekli ve sistemli bir şekilde denetlenmesi önerimizi mutlaka not ediyoruz. Resmi Gazete’de yayınlamak ve burada detaylı olarak paylaşmaktır. Biz harcarız Onlar harcamaz ama 3 ay sonra biz harcarız. 3 ay sonra AFAD hesaplarını şeffaf, denetlenebilir ve izlenebilir hale getireceğiz.

KIZILAY 2,5 YILDIR ÇADIR ÜRETME FIRSATI BULDUĞUNDA KIZILAY’DAN ÇADIR ALMADI: Dün başkanımız gittiğinde en çok talep edilen talep yine çadırlardı. Şu anda tüm çadır üreticileri devlete çadır üretiyor, çünkü açığımız büyük. Daha büyük: AFAD’ın 27 Eylül 2019’da yaptığı açıklamaya göre çadır sayısı 100 bin bile değil. Kızılay yıllardır AFAD’ın çadırlarını üretiyor. AFAD yönetimi, Ağustos 2020’den Aralık 2022’ye kadar 2 buçuk yıl boyunca Kızılay’dan tek çadır almadı. 3 ay önce Kızılay’a ve özel bir şirkete; Kızılay için 60 bin, özel şirket için 60 bin çadır siparişi verdi. Özel şirket Albayraklar olarak bilinir. Bu çadırlar henüz teslim edilmedi. Kızılay 2 buçuk yıl çadır üretme imkanı bulurken, AFAD Kızılay’dan çadır almayarak mevcut durumla karşı karşıya kaldı. 4123 sayılı yürürlükteki Kanuna göre doğal afetlerde yiyecek, içecek, giyecek, çadır ve her türlü taşınır eşyanın Kızılay’a devredilmesi gerekirken bu yetki fiilen AFAD tarafından kullanılmaktadır. Bugün neden çadır yok derseniz, 2018’den beri Süleyman Soylu’ya bağlı bir kurum olarak çalışan AFAD’ın gevşekliğindendir. İki buçuk yıldır Kızılay’dan çadır bile almadılar. Son raporlarına göre 100.000’den az çadırları var. 100 bin çadırla bu felakete yakalandılar. Bilmiyordu, 110 bin çadırla. Onun için ‘Parası ile çadır alırız’; CHP’li belediyeler “Çadır yok.” Çünkü AFAD’a dikiyorlar. Sarsıntıdan sonra keşke daha önce dikseydiniz. İki sipariş verildi, teslim edilmeden depreme yakalandık. İki buçuk yıldır sipariş bile verilmedi. Nereden? Kızılay’dan almayalım. İhale açıyoruz; ondan alırız, bundan alırız.

KIDEM TAZMİNATI OLMADAN MADDENİN KALDIRILMASI TEKRAR İSTİSMAARA AÇIKTIR: 125 sayılı CBK ile beklenen kararname dün yayınlandı ama her maddesi eksik, her maddesi eksik. Meclis’te görüşüleceği zaman tekliflerimizi sunacağız ve şimdiden kanun teklifini hazırlıyoruz. Kısa çalışma ödeneği verilmeli mi? Evet. Kısa çalışma ödeneğinizi son 120 gün sigortalıysanız, geriye dönük sigortalıysanız 600 gün içinde öder. Depremden bir gün önce sigortalıysa kısa çalışma ödeneğini hak etti diyoruz. 3. maddede ‘133 liranın 3 bin 972 lirasını kısa çalışma ödeneği alamayanlara verelim.’ Bu olmaz diyoruz. 3 bin 900 liraya deprem bölgesinde işsiz kalan, dün sigortalı, şirketi batmış bir kişi, 4-5 boğaza 3 bin 900 lira ile nasıl destek verecek? İşten çıkarma yasağına yine bir istisna getirdiler. İstisna, ahlak ve iyi niyet kurallarıdır. Nasıl suistimal edildiğini biliyorsun. İstisnanın istismara dönüştüğü covid dönemi yeniden yaşanacak. Olay şu: ‘3 gün izinsiz işe gelmemek.’ Anne babasını almış olabilir, çocukları enkaz altında olabilir, bugünlerde kendisi olmayabilir. Yani kıdem tazminatını hak etmeden işten çıkarma unsuru yeniden suistimale açıktır. Dördüncü unsur, OHAL döneminde sendika başvuru sürelerinin ertelenmesi ve kötü niyetli patrona sendikasızlaşma ihtimali yarattığı için sendikaların itiraz etmesi. Beşinci husus, yakınlarının ölüm aylığından yararlanmalarıdır. Depremzede sigortalı iken öldü diyor, işçiysen 900 gün, esnafsan 1800 gün geriye dönük sigortası varsa veririm diyor. Bir günlüğüne de olsa verilsin diyoruz. Ecevit 99’da yaptı.

ECEVİT 3 GÜN SONRA SAHADA ÇIKIYORSUN, GEÇ OLDU DEDİN 6 SAAT SONRA SAHADA: O Ecevit’i eleştiriyorsun, 3 gün sonra sahaya çıkıyorsun. Geç çıktı dediğiniz Ecevit 6 saat sonra sahaya çıkıp deprem bölgesine koştu. 1800 gün istediğin esnafa dükkan açsa, evladına ölse deprem yardımı vermiş. ’99’da devlet yok’ diyenler, o devlet ile bu devlet arasındaki farkı, devletin 99 uygulamasından, bugün ‘devlet var’ diyenler, devletin hesap vermesinden görmelidir. gün.

TAYYİP BAY’A SORUN GÖZ ÖNÜNDEKİLERDEN HESAPLAMAK İÇİN: Dün Sayın Tayyip Erdoğan, ‘Can kaybında kastı veya ihmali olan varsa hukuk önünde hesap soracağız’ dedi. Gözünün önündekini hesaba çek Tayyip Bey. Kanun önünde olanı takip edeceğiz. Bir takım müteahhitleri, belediye başkan yardımcısını biliyoruz, bazı belediye meclis üyelerini tanıyoruz, yıkılan evin kaçak müteahhidini yani kasıt ve ihmali olanlardan kanun önünde hesap vermenin pahalıya mal olduğunu, ama gözünün önündekilere de sormalısın.”

Özel, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. AKP İlçe Başkanı’nın evinin bahçesine çadır kurulmasıyla ilgili sorulara Özel, şu yanıtı verdi:

“Meseleler çok, acılar çok büyük. Ne yapalım, nasıl yapalım anlatalım da bu utanmazlıkları deşifre etmeye mi çalışalım? AK Parti İlçe Başkanı’nın villasının bahçesine çadır kurmuş. Villa kaya gibi sağlam bahçeye çadır kuruyor mahalleli korkuyor birde çadırda kalmak istiyorlarsa artık AFAD’a yük olmasın böyle zenginler.Sonra bir açıklama duydum ‘ Bahçeme çadır kurdum, zavallıyı oraya koydum.’ Ona da oda açın saray gibi o kadar çok konutunuz var oda açın ‘AFAD’dan çadır aldım bahçeme kurdurdum orda bir fakire bakarım’ demeyin. .’ Biz o zavallıya sahip çıkacağız.”

Kızılay Genelkurmay Başkanı’nın sosyal medya paylaşımlarının sorulması üzerine Özel, şöyle konuştu:

“KIZILAY LİDERİNİN ÖZEL MERKEZİ BURAK ÜNVER’E ‘BEBEK BALON’ YAZDI”

“Pek çok çocuğa mezar olmuş, çocuk haklarına duyarlı ve o çocuklar kurtarılsa psikososyal destek verecek bir enkaz, ablaları ölen tüm çocuklar için oraya balonlar koymuş. Genelkurmay Başkanı Burak Ünver Kızılay Önder, ‘Bebekler için balon’ yazdı. Bu duyguyu anlayamayanların kriz mağdurlarının duygularını anlamalarını kimse beklemesin. Onun yerine sıcak bir konteyner kursaydınız. çadırlar.”

“İSTANBUL YAKASINA 3 KÖPRÜ, KANAL İSTANBUL’U VE KÖPRÜYÜ KURACAK”

Özel, depremle ilgili tahribat ve açılan soruşturmalarla ilgili soruya şu yanıtı verdi:

“Soma’daki sorun bu, Çorlu tren kazasındaki sorun bu, sarsıntıdaki sorun bu. Sarsıntı olursa sadece müteahhit bu müteahhitin geldiği makamlardaki ardıllık yoluyla sorumluluğu ne olursa olsun tutuklanıyor.” yetki veriyor bakanlık yetkiyi yerel yönetimlerin eline alıp orada burada kanunlar çıkarıyor yerleşim yerleri kuruyor derse sorumlular hesap verecek Süleyman Soylu ‘İstanbul’a hazırlanıyorduk’ diyor. Bir köprü, Kanal İstanbul yapacak ve oraya bir köprü yapılacak.O köprülerden ortadaki yerinden edilmiş İstanbul’a imdat ulaştırmaya çalışacak.Bölgede ada yaratacak Kanal İstanbul Projesi’ni düşünenler bile. Depremden en çok etkilenecek olan yargılanmalı.

Yerel yönetici depremde yerel yönetici ise AK Parti’li, CHP’li, ampullü, Altıoklu, YETERLİ Partili, HDP’li olmaz. HDP’lileri kayyum atayarak bölgede bırakmadılar, DÜZGÜN Parti’nin o bölgede belediyesi yok o yüzden CHP ve AKP demem. Kim sorumluysa soruşturulmalı. Bu konularda kim cezayı hak ediyorsa cezalandırılmalı ve hesabı sorulmalıdır. Parti olarak kendi iç denetimlerimizi de yürüterek, Hatay’dan başlayarak bölgede ve diğer illerde Cumhuriyet Halk Partisi de kendi iç denetimini gerçekleştirecek, partilerin tüm hukuki süreçlerini ve siyasi kimliklerini körü körüne takip edeceğiz. belediye veya belediyeyi yönetenler.

selcuklu-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort